تبلیغات
مبارزان شیعه
لینکدونی - لینک های جالب از سراسر وب

رهبرعشق
عشق علی
شیعه
سری بیا(ابراهیم رزاقی)
بچه های دیده بان(ابراهیم رزاقی)
تاووس بهشت
بفرمایید روضه
شهید مجتبی بابایی زاده از شهدای مبارزه با گروهک تروریستی پژاک
كنكور فیزیك
راههای رسیدن
ارسال لینكهای جالب توسط شما برای لینكدونی ...
ادامه - آرشیو لینکدونی ...

آمار وبلاگ

امروز :
دیروز :
این ماه :
ماه قبل :
کل :
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
تعداد صفحات :

قدرتمند ترین سایت ارائه خدمات طراحی وب سایت و نرم افزار های کاربردی

سجایای اخلاقی حضرت آیت‌الله‌ مرعشی نجفیمن خیلی بارم سبک است و هیچ نگرانی ندارم، تنها یک چیز مرا زجر می‏دهد و آن این است که می‏ترسم در ایام زندگیم نوشته یا صحبت‌های من در هر موردی باعث شده باشد که حقی ناحق شود، یا در همسایگی ما گرسنه‏ای بوده باشد و ما غذای سیر خورده باشیم که والله و بالله و تالله اگر چنین چیزی بوده، من آگاهی نداشته‏ام.
به گزارش شیعه آنلاین به نقل از حوزه، در گذر تاریخ اسلام، پیوسته عالمانی متعهد برای حفظ و گسترش ارزش‌‌های دینی و اسلامی به پا خاسته‌‌اند و با بیان، تفکر، استدلال و استناد، معارف معنوی و کرامت‌های انسانی را معرفی کرده‌اند.

حضرت آیت‌الله مرعشی‌نجفی از جمله وارستگان فرزانه‌ای است که علم و عمل را به هم آمیخت و کارنامه درخشانی از نشر آموزه‌هی دینی و تعالی اخلاقی انسانی را به نمایش گذاشت.

به مناسبت سالروز رحلت این عالم فرهیخته، بخش‌هایی از وصایا و توصیه‌های ایشان را منعکس می شود.

برنامه قرائت روزانه:
سفارش‌ مى‌کنم به خواندن سوره «یس» بعد از نماز صبح هرروز یک‌مرتبه، سوره «نباء» (عم یتسائلون) بعد از نماز ظهر، سوره «عصر» بعد از نماز عصر، سوره «واقعه» بعد از نماز مغرب و سوره «الملک» بعد از نماز عشاء؛ و تأکید ‌می‌کنم بر مداومت کردن به آنچه یادآور شدم، زیرا من شخصاً 

روایت‌ مى‌کنم این روش را از استادان بزرگوار خود، و بارها نیز تجربه آموخته‌‌ام.

محاسبه و مراقبه:
سفارش ‌مى‌کنم به محاسبه نفس در هر هفته مانند حساب شریک از شریک دیگر با دقت کامل؛ اگر لغزشى احساس کردید، با توجه، درصدد تدارک و جبران آن برآیید و اگر حسنه‌اى در اعمال و رفتارتان یافتید، خداوند سبحان را شکرگزار باشید و از درگاهش مزید توفیق را طلب کنید.

عشق به کمال و علم:
زمانی که ما در نجف اشرف به تحصیل اشتغال داشتیم، گاهی می‏شد که تا 40 روز اصلاً گوشت گیرمان نمی‏آمد بخوریم، خوب آقازاده هم بودیم و رویمان نمی‏شد برویم پیش اعلام و بزرگان آن‌وقت و دست دراز کنیم؛ و گاهی آن‌قدر سرگرم درس بودیم که تا 24 ساعت گرسنه می‏ماندیم، ولی اصلاً توجه به این مسایل نداشتیم و آن‌زمانی که در مدرسه قوام در نزدیکی‌های صحن مطهر حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام در نجف‌اشرف به تحصیل اشتغال داشتم، با مرحوم آیةالله حاج سیدابوالقاسم ارسنجانی شیرازی که از علمای بزرگ شیراز بودند، هم‌حجره بودم؛ ما گاهی گرسنه می‏شدیم و هیچ‌چیز نداشتیم بخوریم. بعضی از اعیان و اشراف آن‌روز هم فرزندان خود را می‏فرستادند به نجف اشرف که درس بخوانند، ولی این‌ها معمولاً می‏آمدند و درس نمی‏خواندند و آش و پلویی راه می‏انداختند و عده‏ای هم از افرادی که دنبال دنیا بودند، دور این‌ها را می‏گرفتند و ارتزاق می‏کردند. گاهی این‌ها کاهوی زیادی می‏خریدند و می‏آمدند در کنار حوض و برگ‌های زیادی را می‏ریختند در حاشیه حوض و ساقه‏های وسطش را می‏بردند و می‏خوردند. من و آن رفیق هم‌حجره‏ام باهم می‏رفتیم این برگ‌های اضافی کاهوها را مخفیانه جمع می‏کردیم و با آن‌ها سد جوع می‏کردیم و هیچ‌گاه هم به خودمان اجازه نمی‏دادیم که برای کسی بازگو کنیم، ولی آنی از تحصیل و تدریس غافل نبودیم.

انس با جامعه کبیره:
سفارش‌ مى‌کنم به مداومت قرائت زیارت جامعه کبیره، اگرچه در هفته یک‌بار باشد.

غیبت، سمّ مهلک:
سفارش ‌مى‌کنم به دورى جستن از غیبت بندگان خدا به‌ویژه اهل علم، زیرا غیبت آنان چون خوردن مردار مسموم است.

دعای ویژه در قنوت:
سفارش ‌مى‌کنم به مداومت این دعاى شریف در قنوت‌هاى نمازهاى واجب و آن را من روایت‌
مى‌کنم از پدر علامه خود، آن دعا این است:
اللهم انى اسئلک بحق فاطمة و ابیها و بعلها و بنیها، و السرّ المستودع فیها ان تصلى على محمد و آل محمد و ان تفعل بى ما انت اهله و لا تفعل بى ما انا اهله.
پروردگارا؛ من تو را‌ مى‌خوانم به حق فاطمه و پدرش و شوهرش و فرزندانش و رازى را که در آن‌ها امانت نهاده‌اى، این‌که: درود بفرستى بر محمد و آل‌محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و این‌که آن‌چه تو اهل آنى با من عمل کنى و بجا آورى و نه بجا آورى آنچه من سزاوار آنم.

ذکر مخصوص:
سفارش‌مى کنم به مداومت این دعا پس از ذکر رکوع، خصوصاً در رکعت آخر:
اللهم صل على محمد و آل محمد و ترحّم على عجزنا و اغثنا بحقهم.
پروردگارا! درود فرست بر محمد و آل‌محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و ترحم بر عجز ما کن و پناه بده و به داد ما برس به حق آنان.

تسبیحات حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها:
سفارش ‌مى‌کنم به مداومت تسبیحات جده ما زهراء بتول سلام‌الله‌علیها.
نافله شب:
 سفارش اکید ‌مى‌کنم به نماز شب و استغفار در سحرها.
زیارت اولیاءالله:
سفارش ‌مى‌کنم به مداومت زیارت مشاهد عترت زاکیه و من شخصاً چه بهره‌هاى فراوانى از این مشاهد برده‌ام.
کثیرالذکر:
سفارش‌مى کنم به استغفار در شب‌ها و نیز در روز.
 طهارت واقعی:
سفارش ‌مى‌کنم که پیوسته با طهارت و وضوء باشید که آن خود سبب نور باطن و برطرف‌کننده آلام و اندوه‌هاست.
حسن سلوک:
سفارش‌ مى‌کنم به حسن‌خلق و تواضع و ترک تکبر و خودخواهى با مؤمنین.
تبرک در پوشش:
از روزی که خودم روی پای خودم ایستادم، هرگاه لباس نوی می‏دوختم، نخستین‌بار می‏بردم در حرم‌های ائمه علیهم‌السلام و با مالیدن به ضریح، آن را متبرک نموده، بعد از آن استفاده می‏کردم.
نگهبان بیت‌المال:
من شب که می‏خوابم نباید هیچ پولی و اندوخته‏ای در جیب من باشد، چون ما عامل هستیم. ما باید از این دست بگیریم و با دست دیگر بدهیم به فقرا، ایتام، نیازمندان و کمک کنیم به مراکز علمی، دینی و فرهنگی، این‌ها مال ما نیست!
اهتمام به نوافل:
سفارش‌ مى‌کنم بر مداومت بر سنن و مستحبات و ترک مکروهات تا حد امکان.
انس با قرآن:
سفارش ‌مى‌کنم بر خواندن و قرائت قرآن شریف و هدیه و ثواب آن را به ارواح شیعیان آل‌رسول صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم از آنانى‌که بازماندگانى ندارند نثار کنید، من شخصاً بارها از این عمل که سبب توفیق بیشتر در امور بوده، تجربه آموخته‌ام.
صله‌رحم:
سفارش‌ مى‌کنم بر صله رحم، چه آن سبب توفیق براى اعمال صالحه و شایسته و زیادى عمر و برکت و روزى انسان است.
 
آخرین سخن:
من خیلی بارم سبک است و هیچ نگرانی ندارم، تنها یک چیز مرا زجر می‏دهد و آن این است که می‏ترسم در ایام زندگیم نوشته یا صحبت‌های من در هر موردی باعث شده باشد که حقی ناحق شود، یا در همسایگی ما گرسنه‏ای بوده باشد و ما غذای سیر خورده باشیم که والله و بالله و تالله اگر چنین چیزی بوده، من آگاهی نداشته‏ام.
شما هم بارتان را سبک کنید و از تجمل‌پرستی و خانه بزرگ و... بپرهیزید، که همه‌چیز ظرف چند دقیقه نابود می‏شود.

«روح ملکوتی‌شان در اعلی‌علیین با اجداد طاهرینشان محشور باد»

نوشته : صادق شكور در پنجشنبه 8 دی 1390 نظرات ( ) - لینک مطلب


جست و جو در سایت
 

 

آرشیو
موضوعات
 

آخرین مطالب ارسالی
نویسندگان
لینک دوستان
ابر برچسب
 

All Right Reserved By ~  Coded For blogfa , Mihanblog & ... By : www.Web-fa.mihanblog.com

 
دانشجویان حامی جبهه پایداری - حامیان جبهه پایداری در فضای مجازی PageRank